[Logo] Mendo Judge Discussion Board - Forums
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Member Listing   [Groups] Back to home page 
XVIII Регионален натпревар - 20.03.2010  XML
Forum Index » Регионални натпревари
Author Message
ac1dJoined: 14/02/2010 13:33:00
Messages: 64
Offline

Ke ucestvuvaat na drzaven ke ima povtorno 3 grupi pocetnicka osnovna i napredna ... barem lani imase no sansite da ucestvuvaat na olimpijada mali
tStojkovskiJoined: 13/02/2010 14:23:00
Messages: 108
Location: Гостивар
Offline

Ај па среќно на сите утре
[Email] [MSN]
Bojan KostadinovJoined: 08/10/2009 13:56:21
Messages: 89
Offline

Среќно и од мене
jovankJoined: 01/01/2010 16:17:42
Messages: 127
Offline

i od mene
[MSN]
nikola3103


[Avatar]

Joined: 25/12/2009 16:09:56
Messages: 184
Offline

Fala fala i od mene
tStojkovskiJoined: 13/02/2010 14:23:00
Messages: 108
Location: Гостивар
Offline

Кога резултати?
[Email] [MSN]
Bojan KostadinovJoined: 08/10/2009 13:56:21
Messages: 89
Offline

tStojkovski wrote:Кога резултати?


Објавени се резултатите!
ac1dJoined: 14/02/2010 13:33:00
Messages: 64
Offline

Ова стварно не е фер ако сте дозволиле да се користат Паскал и Ц++ тогаш официјалните решение мора да ги дадете и во Паскал и во Ц++ така е на сите натпревари низ цел свет.
Bojan KostadinovJoined: 08/10/2009 13:56:21
Messages: 89
Offline

ac1d wrote:Ова стварно не е фер ако сте дозволиле да се користат Паскал и Ц++ тогаш официјалните решение мора да ги дадете и во Паскал и во Ц++ така е на сите натпревари низ цел свет.

Океј, ај да пробам да дадам само неколку аргументи:
   1. Прво, не е точно дека на сите натпревари се даваат решенија во повеќе програмски јазици (ниту на IOI, BOI, ACM, ...)
   2. Мислам дека не е проблем да се разбере код напишан во C++ (и потоа да си го напишете сами во Pascal или некој друг јазик)
   3. Сакаме да натераме што повеќе натреварувачи да почнат да работат во C++ (некои држави, како Бугарија, не ни дозволуваат веќе да се користи Паскал на натпреварите - ова се појави како идеа и кај нас, но комисијата не го прифати)
   4. Oдзема многу време да се решаваат сите задачи во 3 програмски јазици (C, C++ и Паскал)

И за крај, како што пишав веќе претходно на форумов (во некоја од другите теми), доколку некој има време и желба може да ги објавува своите решенија на вики-то, да дава подобри објаснувања на задачите, итн.. Затоа и имаме вики, инаку ќе ги објавувавме решенијата на главната страна на системот.
nikola3103


[Avatar]

Joined: 25/12/2009 16:09:56
Messages: 184
Offline

A шо е АЦМ?
igorkulevJoined: 08/10/2009 22:52:46
Messages: 8
Offline

Натпревар во програмирање наменет за студенти. За разлика од ИОИ, овде има повеќе задачи (обично 9) и се решава тимски, тимот се состои од тројца. Повеќе информации на http://en.wikipedia.org/wiki/ACM_International_Collegiate_Programming_Contest и http://cm.baylor.edu/welcome.icpc

This message was edited 2 times. Last update was at 20/03/2010 23:50:51

nikola3103


[Avatar]

Joined: 25/12/2009 16:09:56
Messages: 184
Offline

Fala . toa u romanija so ebse minatata godina?
bidikovJoined: 12/02/2010 01:10:05
Messages: 16
Offline

Bojan Kostadinov wrote:
И за крај, како што пишав веќе претходно на форумов (во некоја од другите теми), доколку некој има време и желба може да ги објавува своите решенија на вики-то, да дава подобри објаснувања на задачите, итн.. Затоа и имаме вики, инаку ќе ги објавувавме решенијата на главната страна на системот.


Еве јас веќе ги терам дечкиве што имаат Паскал решенија на регионалниот да и постават на ВИКИ ... иако и моја цел е веќе од наредната година поголем дел од Корчагинчињаа да преминат на C/C++

--
Владислав Бидиков
ФИНКИ систем инженер
nikola3103


[Avatar]

Joined: 25/12/2009 16:09:56
Messages: 184
Offline

ee jahjata od pocetok e so C++
stec_93Joined: 14/02/2010 15:24:35
Messages: 36
Offline

Од сите три групи ќе учествуваат
 
Forum Index » Регионални натпревари
Go to:   
Powered by JForum 2.1.8 © JForum Team