[Logo] Mendo Judge Discussion Board - Forums
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Member Listing   [Groups] Back to home page 
Ваши сугестии / идеи / забелешки  XML
Forum Index » Општа дискусија
Author Message
mileJoined: 31/12/2009 17:32:27
Messages: 92
Offline

komandos wrote:sakam da prasam zosto zadacata moneti so ovaa resenie kazuva deak e 100% tocna, koga za vlez se barat 4 moneti a jas imam napraveno za 5.


Па, тоа ни овозможува полесно да докажеме дека имало препишување на регионалниот натпревар. Оти, на пример, двајца таква грешка е многу малку веројатно дека ќе направат!
MOIJoined: 07/07/2010 16:31:48
Messages: 447
Offline

Lord_of_Life wrote:
komandos wrote:sakam da prasam zosto zadacata moneti so ovaa resenie kazuva deak e 100% tocna, koga za vlez se barat 4 moneti a jas imam napraveno za 5.


Изгледа баг во програмата за тестирање, бидејќи работи и за 10 монети xD

Бидејќи наредбата "cin >> x;" нема да падне ако неможе да прочита број. Наместо тоа, се подесува одреден flag кој треба да го провериш за да знаеш дали прочитала нешто: на пример, if cin.fail() ....

Во конкретниов случај, таков ти е кодот што поминува на сите примери без разлика дали читаш 4 броеви или 5.
komandosJoined: 15/02/2011 20:36:33
Messages: 8
Offline

фала
komandosJoined: 15/02/2011 20:36:33
Messages: 8
Offline

i dokazavte li ?
obi1kenobiJoined: 18/02/2010 20:01:33
Messages: 168
Offline

"cin>>x" само по себе враќа boolean дали успешно се извршила или не
OP Magic Potato


[Avatar]

Joined: 16/03/2011 21:20:03
Messages: 62
Offline

@ovlasten za mendo
stavi kopce za da mozam da gi gledam site prateni reshenija za odredena zadaca na samiot link na zadacata, ne da moram da go baram reshenieto vo "reshenija" !!!
[Email] [MSN]
damjanAJoined: 12/04/2010 13:12:43
Messages: 3
Offline

staite search u resenija, da mozeme da najdeme neso pred godina dena reseno
stajte opcija da se brisat resenijata so nemaat full bodovi po nekoe vreme
damjanAJoined: 12/04/2010 13:12:43
Messages: 3
Offline

koga simnuvame test primeri da pisuva kolku karakteri ima inputot i outputot za da znaeme dali ke ni pomogne
se desava da simnes test primer so maksimalnite parametri i mnogu podatoci taka sto dzabe ti e(osven ako ne go sreduvas so if(~~~)cout~~~ )
jovankJoined: 01/01/2010 16:17:42
Messages: 127
Offline

Uste 4 idei:
1) Profilite da bidat javni (da moze sekoj da vidi koi zadaci od trening gi imaat reseno drugite korisnici)
2) Zadacite da imaat skrieni tagovi (po zelba, korisnikot da moze da vidi koj zadaca ko koja tehnika se resava)
3) Da se vovede rating-sistem I so negova pomos da se odreduvaat ucesnicite na internacionalnite natprevari, so toa sto rejtingot bi se resetiral sekoja godina I site odrzani natprevari bi vlegle vo predvid.
4) Da se zgolemi brojot na elektronski natprevari.

Vtorata idea e dobra vo situacija koga nekoj saka da sovlada nekoj algoritam ili tehnika. Vo toj slucaj ke moze da vidi koi se zadaci bi mu pomognale da ja izvezba taa tehnika.
[MSN]
hristijanJoined: 24/01/2010 09:42:46
Messages: 49
Offline

Ратинг систем според мене не треба да има, затоа што или ќе биде собирање на бодовите од повеќе натпревари, или пак ќе мора субјективно да се избира кој ќе оди (субјективно во смисла некој што на последните натпревари направил подобро да се пушти пред некој со повеќе бодови вкупно, ама на последните натпревари поминал полошо).

Во првиот случај луѓе кои се подобриле многу од почетокот на натпреварите до олимпијадата ќе имаат многу помали шанси да влезат во тимот, иако знаат повеќе од некои кои ич не се подобриле, ама на првите неколку натпревари биле подобри. Има деца кои за една година од скоро никакво знаење зеле злато на светска, и некој таков да не го пуштиш затоа што лошо поминал на пролетните натпревари не иде.

Ако пак го сметаш таквиот натпреварувач за исклучок, и го ставиш во тимот под "изговор" дека сега знае повеќе, многу луѓе ќе се бунат како не бил фер изборот на тимот и како правилата се смениле.

Добар е системот за избор сега - два дена олимпијада, може некој изборен понатаму. Единствено може да се прецира дека ако има камп (како лани) и има натпревари на него, тие натпревари може да влијаат на кој ќе оди на светска (ги немам прочитано правилата оваа година, може веќе е така). Или пак да влијаат само за 3то и 4то место, така пак за најдобрите ќе биде загарантирано местото, иако тие што се 1во и 2ро на ММО не би требало да паднат толку на другите натпревари.

Електронските натпревари нема да сменат многу. Ако не влијаат на изборот на тимот, тогаш ретко кој ќе учествува (ако некој сакаше да учествува само така ќе учествуваа повеќе души оваа година на COCI). Ако се сметаат електронските натпревари, тогаш ќе има препишување - а и пак не мора да се натпреварите на мендо. Може COCI натпреварите тогаш да се сметаат за електронски. Таму таман може да се видат сите решенија на крај и тоа намалува, или барем го прави малце потешко препишувањето.
obi1kenobiJoined: 18/02/2010 20:01:33
Messages: 168
Offline

1во и 2ро на МОИ, Кико

Иначе се сложувам со мислењето на Кико, ако има рејтинг систем тогаш треба да е чисто за да знаеш отприлика каде си во однос на другите, и не треба да има ама баш никакво влијание на официјалните натпревари.

Повеќе електронски натпревари не е лоша идеја се додека не се вреднуваат многу (или воопшто), ама па од друга страна натпреварите на COCI се одлични па сепак многу малку наши натпреварувачи се појавуваат таму...
jovankJoined: 01/01/2010 16:17:42
Messages: 127
Offline

@hristijan @obi1kenobi
Во право сте за рејтингот, не би требало да се одредува тим така (сега сам себе се побивам ), но мислам дека ќе има многу поголем интерес за решавање електронски натпревари ако се тие организирани на мендо и ако влијаат на учеството на регионален (има луѓе кои не отвараат форум и не знаат за цоци, или ќе го пропуштат бидејќи сметаат дека нема ништо да им промени во однос на нивниот пласман на нашите натпревари). Другите 2 идеи се топ, нели?
[MSN]
obi1kenobiJoined: 18/02/2010 20:01:33
Messages: 168
Offline

Ако има луѓе кои се толку незаинтересирани за програмирање што не го отвараат форумов и не знаат за COCI и покрај сите мејлови и соопштенија на Миле, мислам дека
1. најверојатно не се доволно добри за ИОИ
2. не се мотивирани доволно за да заслужуваат да бидат пратени на ИОИ

За другите идеи немам ништо против лично, ама сум регистриран на системи кај што тие се имплементирани и јас лично никаков ќар не сум видел од нив... Искрено мислам дека има поважни работи што треба да се направат отколку тагови на задачите
VasilKJoined: 30/05/2010 12:29:35
Messages: 17
Offline

Идеја: да се смени досадното лого на Мендо.

Неколку подобри алтернативи:
This message was edited 1 time. Last update was at 11/04/2013 14:37:58

obi1kenobiJoined: 18/02/2010 20:01:33
Messages: 168
Offline

А што му фали на логото на Мендо? Ти би го сменил со pedobear?
 
Forum Index » Општа дискусија
Go to:   
Powered by JForum 2.1.8 © JForum Team