[Logo] Mendo Judge Discussion Board - Forums
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Member Listing   [Groups] Back to home page 
Како да се подобрам во решавање на задачиве ?  XML
Forum Index » Општа дискусија
Author Message
PerezJoined: 18/10/2014 18:53:59
Messages: 93
Offline

Веќе решавам подолго време задачи но некако тешко напредувам ?
Минатиот пат на натпреварот седеше до мене мислам Данаил така се викаше, можеби и ги познавате. Нешто имаше проблем со логирањето на страната МЕНДО.МК и за да не губи време првата задача ја ѕирна од кај мене не поминаа шо знам 5 минути он ја реши задачава , јас таа задача не ни ја решив .
Помош или едноставно јебига не ме бива ?

This message was edited 3 times. Last update was at 08/12/2017 00:03:47

BATIRJoined: 20/06/2015 16:36:50
Messages: 155
Offline

Zdravo Perez,

Kolku sto razbrav do sega povekjeto od zadacite na natprevarite ovde na Mendo se slicni ili isti kako zadacite na Codeforces, taka da ako seuste nemas akaunt tamu napravi si eden i pocni da gi resavas zadacite od tamu ako nesto ne ti e jasno pisi mi Privatna poraka za da ti objasnam. Isto taka vezbaj gi i istite zadaci ako treba. Megjutoa jas pomognav kolku sto mozev. Probaj go toa sto ti go kazav , se nadevam deka kje ti pomogne.

Podrav

PerezJoined: 18/10/2014 18:53:59
Messages: 93
Offline

Секоја препорака е добродојдена ... фала многу
despotovski01Joined: 23/02/2014 14:36:12
Messages: 37
Offline

Може да има повеќе причини зошто не напредуваш. Можеби решаваш само задачи кои се лесни за тебе, можеби не решаваш доволно задачи, можеби премногу лесно се откажуваш кога ќе заглавиш со задача, или пак немаш доволно познавање од основите на алгоритми и податочни структури и дискретна математика. Можно е твојот проблем да е комбинација од горенаведените причини.

Доколку ти фалат основите на алгоритми и податочни структури, на интернет има безброј книги и курсеви кои би ти помогнале во тоа, многу од нив се и бесплатни. Со нивна помош ќе научиш повеќе за основните податочни структури, како листи, редици, стекови, дрва, и за основните алгоритми од разни категории. Ова се моите препораки:

Algorithms, Part 1 by Princeton University
Algorithms, Part 2 by Princeton University
Algorithms by Stanford University
Algorithms, 4th edition by Robert Sedgewick and Kevin Wayne
Introduction to Algorithms, 3rd edition (CLRS) by Thomas Cormen
Competitive Programmer's Handbook

Како што кажав претходно, можеби имаш погрешна стратегија за вежбање. Иако тоа е субјективна работа, можно е да грешиш со изборот на задачи за вежбање. Би ти препорачал секогаш да пробуваш да решаваш малку потешки задачи од тие што се лесни за тебе, бидејќи тоа е најприродниот начин да напредуваш. Ако одбереш прелесни задачи, нема да научиш ништо ново, додека претешките задачи немаш реалистична шанса да ги решиш.

Не знам колку време посветуваш дневно/неделно на решавање задачи и на учење, но ако си сериозен за подобрување, според мене добар план е секој ден да решиш барем по една задача и да научиш нешто ново. Секако, ќе има и денови кога нема да можеш да решаваш, но ја разбираш поентата, треба континуирано да вежбаш и да учиш.
Мендо не е единствен извор на задачи. Можеш да најдеш интересни задачи на многу други страници, како на пример CodeForces, HackerRank, TopCoder, CodeChef и многу други. На повеќето од нив има и објаснувања за повеќето од задачите, па ако заглавиш некаде, можеш да го прочиташ тоа што ти фали и да ја решиш задачата.

Можеби имам нешто пропуштено, но мислам дека овој предлог би ти помогнал да се подобриш во решавањето. Have fun
PerezJoined: 18/10/2014 18:53:59
Messages: 93
Offline

Проблемот е што во тие потешки задачи заглавуам може и по 2 дена да решавам една задача...А за воа што рече алгоритми и податочни структури не размислив, се со моја имплементрација си правев.
Иначе фала многу сепак ќе ги разгледам линковите

This message was edited 1 time. Last update was at 11/08/2017 14:44:33

 
Forum Index » Општа дискусија
Go to:   
Powered by JForum 2.1.8 © JForum Team