[Logo] Mendo Judge Discussion Board - Forums
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Member Listing   [Groups] Back to home page 
Zajak od MOI 2015  XML
Forum Index » Задачи од национални натпревари
Author Message
BATIRJoined: 20/06/2015 16:36:50
Messages: 155
Offline

Zdravo, moze nekoj da mi kaze zosto imam Runtime error?

This message was edited 1 time. Last update was at 14/03/2019 16:23:06

petarsorJoined: 15/07/2018 11:58:27
Messages: 87
Offline

BATIR wrote:Zdravo, moze nekoj da mi kaze zosto imam Runtime error?


Имаш неколку проблеми кои можеш да ги исправиш, ама конкретно за твоето прашање види ја линија 47 (и дали таму можеби треба да провериш дали vis[si][i] == false за да не заглавиш со рекурзијата).
BATIRJoined: 20/06/2015 16:36:50
Messages: 155
Offline

Aa, pa ne ni primetiv deka nemam staveno za vis. Sega ushte imam greska vo dvizenje vo drug red
BATIRJoined: 20/06/2015 16:36:50
Messages: 155
Offline

BATIRJoined: 20/06/2015 16:36:50
Messages: 155
Offline

Shto mozam da popravam
petarsorJoined: 15/07/2018 11:58:27
Messages: 87
Offline

BATIR wrote:Shto mozam da popravam


Ај ќе пробам малку да ти помогнам, иако баш и не сакам оти треба прво да се потрудиш да си ги најдеш грешките сам/а, преку преземање на тест случаи од МЕНДО, или барем да пишеш подетално за што ти треба помош (а не само една реченица, па да очекуваш некој да троши повеќе време на твојата задача од ти самиот).

Еве ти неколку поправки (со неколку коментари, и доста поедноставен код). Ова решение дава точни одговори.
Размисли сега како можеш да го забрзаш ова решение? Дали мораме секогаш со for циклус да ги вртиме сите броеви во еден ред, или можеби некако однапред да ги откриеме најголемите неколку броеви во тој ред?

BATIRJoined: 20/06/2015 16:36:50
Messages: 155
Offline

Fala mnogu. Sega podrazmisliv za toa shto mi rece, poednostavno. Mozam odnapred da ja znam pozicijata na najgolemiot broj na morkovi vo sekoj red, i ottamu da pravam skok nadolu. Toa bi trebalo da bide tocno, bidejki sekogas go zemame najgolemiot broj na morkovi.
 
Forum Index » Задачи од национални натпревари
Go to:   
Powered by JForum 2.1.8 © JForum Team