[Logo] Mendo Judge Discussion Board - Forums
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Member Listing   [Groups] Back to home page 
Messages posted by: ACRush
Forum Index » Profile for ACRush » Messages posted by ACRush
Author Message
Ајде ако сакате и навака
ac1d wrote:valja sakal bump da pise


Exactly.
bump
Кога ќе се издаде список со учесниците на подготовките или кога тие учесници би биле информирани за нивното учество во подготовките?
Bojan Kostadinov wrote:
dejandenib wrote:"аргументи зошто не се ставени" ? Не знам зошто правите вака, па задачите не беа толку тешки, јас лично успеав досега да ја решам задачата острови, но на натпреварот немав доволно време, инаку не беше тешка.


Океј, а што има врска тоа колку биле тешки задачите? Не те разбирам баш што сакаш да кажеш...

Инаку, има аргументи и да не бидат поставени решенијата, бидејќи вака нема логика да имаме дел за тренинг - кога се веќе ставени решенијата на сите задачи. Дури размислувам и да ги тргнам решенијата од електронските натпревари и регионалниот натпревар (ама ќе видиме тоа, бидејќи тие се објавуваат и во билтен, а некои натпреварувачи веќе и ги имаат решенијата) ...


Немора да се става код, потребен е само по некој "hint" како да се реши задачата, а и тренинг делот е токму тоа - дел за тренинг, тој што сака може да проба да реши некоја задача, која би му била целта на некој да ги submit-ува официјалните решенија на системот.
mile wrote:Дечки,
олимпијадата ќе се одржи на 15 мај.
Повеќе поместувања нема да има. (Првото беше направено по барање на дел од натпреварувачите... натпревар Балканијада по математика, натпревар по физика...)

Организирајте си ги обврските во однос на Олимпијадата. Или одлучете да не доаѓате.
Зошто мислите дека почеток на некое седумдневно шетање (кој, како што сум информиран, сеуште не е одреден) е позначаен отколку Олимпијад апо информатика. Нека се помести тргнувањето за неколку часа и готово...

Поздрав,
Миле Јованов
Претседател на ЗИМ

П.С. Информации за тоа кои се поканети на олимпијада ќе има до крајот на денов.


Јас не барам да дојде до поместување, само барам да се испочитува првичниот датум за натпреварот.
FREEZX wrote:Најверојатно тргаме вечерта. Меѓутоа мислам дека орце спомнаа дека на 11ти тргаат.


Toa mozebi ne mi se dopaga bas, ke se najdeme vo nezavidna situacija dokolku olimpijadata se odrzuva na 15.05.2010, a trgnuvanjeto e porano 17, 18 casot.
nikola3103 wrote:Ako sakaat da imaat otsutni ucenici (koi mozebi bi bile i vo najdobrite 4-5 koi ke ja pretstavuvaat makedonija nadvor) neka ne se soglasat. Kako sto vidovme ni eden drug datum ne im odgovara na site. Na site drugi denovi ima po nekoj sto nema da moze da prisustvuva dokolku se odlucat za toa. Nie se trudime da najdeme resenie a sega dali ke go rpifatat ili ne... nivna rabota. Neka najdat podobro ako mozat. zz i koj e za pls neka se izjasni (i koj ne e neak kaze)


Da go pisese ova na facebook ke ti stavev like
Datumot i se e ok ama toa sto e ponedelnik ne e bas dobra okolnost, se plasam deka nema da go prifatat organizatorite poradi nedelnite rabotni obvrski.
nikola3103 wrote:Znaci go fativme intervalot sea vie birajte: moze li 7mi (petok), ili 10ti (ponedelnik) ili nekoj drug den do petok (do 14ti)? mene site mi odgovaraat


Eve za da se solidariziram so drugite vikam 10 (ponedelnik).
Filipbitola wrote:Do ACRush
vo nekoj od prethodnite forumi imase deka nekoi trgnuveet na 11 na ekskurzija(mislam orce),pa treba da e ili na 9ti ili na desetti. Jovan rece deka ne mozi na 9ti, znaci ostanuva 10. Edinstveno taka da naprajme


Mene ako me prasuvas mi odgovara, nie moze da predlozime ama samo od organizatorite od PMF moze da odlucat ( se nadevam deka nekoj od organizatorite ke se vkluci vo nasava diskusija).
Iskreno ne veruvam deka organizatorite bi prifatile tolku izdolzuvanje na datumot za ekskurzijata ( pretpostavuvam poradi ucenicite od 4-ta godina koi imaat obvrski okolu maturata), taka da najdobro bi bilo datumot da se bara pomegu 9 i 15 maj.
lunatic3331 wrote:Пред 9ти кемалци не можат, после 15ти Корчагинци не можат, ќе мора да се бара термин во таа недела меѓу 9ти и 15ти


Moze i vo Juni.
nikola3103 wrote:Mislam deka loso e postavena temava. Zosto na 8mi koga nekoi ucesnici nemozat na 8mi? Sto menuva dali ke bide 8mi ili 9ti? Idvata dena se nerabotni. Na 9ti im odgovara na site. (koga vikam odgovara mislam deka nemaat nekoi drugi neodlozlivi aktivnosti), a sega ako na nekoj ne mu se doaga zosto e nedela toa e drugo nesto.


Se slozuvam i eve kako predlog go davam petok, na primer minatata godina natprevarot se odrza vo petok i nemase nikakvi problemi.
Filipbitola wrote:A nie so ne mozima da dojdime so kje prajme? Ne e sekoj den da odis na nekoj natprevar pa ako ti se poklopat da probas utre. A za ekskurzijata, ke se zrtvuvas ednas ama znajs deka ke mozis da otides drugpat. Nie ja nemame taja sansa. Arno veli lunatic3331. Neka e na 9ti ili pak neka e od ponedelnik do petok nekoj den, taka kje bidi najarno


Mozebi ova vazi za tvoeto uciliste, medgutoa kaj nas se odi samo ednas na ekskurzija, najdaleku sto otidovme na eksurzija vo I i II godina e gradski park, taka da mozes da pretpostavis od kakvo znacenje e ovaa za nas, a za datumot jas nemam problem dokolku e vo petok 07.05.2010
 
Forum Index » Profile for ACRush » Messages posted by ACRush
Go to:   
Powered by JForum 2.1.8 © JForum Team