[Logo] Mendo Judge Discussion Board - Forums
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Member Listing   [Groups] Back to home page 
pokaneti na olimpijada  XML
Forum Index » Македонски Олимпијади
Author Message
nikola3103


[Avatar]

Joined: 25/12/2009 16:09:56
Messages: 184
Offline

Na cs.org.mk ima lista na pokaneti ucesnici na olimpijadata.Zosto ja ne sum na nea? Vo pravilata pisuva deka sekoj sto ucestvuval na minata IOI ili BOI ili SEKOJ STO IMA OSVOENO ZLATEN ILI SREBREN MEDAL NA MINATATA OLIMPIJATA e plasiran direktno , epa jas imam srebren medal od lani. eve vi i link do pravilata. Ve molam ispravete go toa. Blagodaram odnapred

http://mendo.mk/download/dopolnitelni2011.pdf

treta strana na pocetok.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/04/2011 22:07:05

dime_boskovskiJoined: 24/02/2011 01:27:00
Messages: 8
Offline

koj e minimalniot procent vo vkupniot plasman (od napredna grupa) so koj mozis da se plasiras na Makedonskata Olimpijada ???
vasjaJoined: 17/02/2010 19:49:40
Messages: 9
Offline

Nikola totalno se slozuvam.
Rules are rules...
bedzoJoined: 18/01/2011 02:05:03
Messages: 234
Offline

+1 i od mene.
nikola3103


[Avatar]

Joined: 25/12/2009 16:09:56
Messages: 184
Offline

Ке ми одговори некој или....?
MOIJoined: 07/07/2010 16:31:48
Messages: 447
Offline

Директно: Да, како освојувач на сребрен медал на минатата МОИ имаш право на учество на МОИ 2011. Инаку имаше друг линк "Дополнително поканети учесници на МОИ", каде требаше да бидат наведени сите кои обезбедиле учество на МОИ според правилото што го цитираше, но и јас сега неможам да го најдам (ќе пробам да се информирам каде настанала грешката).

Инаку да - правила си се правила. Не би ги напишале, доколку не планираме да ги почитуваме. Значи, стои правилото - "На МОИ покрај оние кои се квалификувале преку добар резултат на претходните натпревари, право на учество имаат и сите оние кои официјално ја претставувале Македонија на Балканска или Светска Олимпијада по информатика, како и сите натпреварувачи кои освоиле златен или сребрен медал на минатата МОИ."
nikola3103


[Avatar]

Joined: 25/12/2009 16:09:56
Messages: 184
Offline

Blagodaram
dime_boskovskiJoined: 24/02/2011 01:27:00
Messages: 8
Offline

http://cs.org.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=29&Itemid=29&lang=mk

na ovoj link e prikazano kako bilo porano, tuka imas pokaneti ucesnici na MOI i dopolnitelno pokaniti ucesnici na MOI pa najverojatno i ovaa godina ce bidi azurirano i tewe ce te ima vo delot dopolnitelno pokaneti ucesnici
nikola3103


[Avatar]

Joined: 25/12/2009 16:09:56
Messages: 184
Offline

Greska si , tie lani gi primija zatoa sto bea 4ta i za da se vidi koj ke dobie stipendija za fakultetot a ovaa godina stipendiite gi dodelija uste po drzavniot natprevar ,a ja imam obezbedeno direkte vlez na olimpijada ,a ne na neoficijalen meguseben natprevar so 4ta godina
mileJoined: 31/12/2009 17:32:27
Messages: 92
Offline

Значи, да расчистиме. Правилото гласи:
"На МОИ покрај оние кои се квалификувале преку добар резултат на претходните натпревари, право на учество имаат и сите оние кои официјално ја претставувале Македонија на Балканска или Светска Олимпијада по информатика, како и сите натпреварувачи кои освоиле златен или сребрен медал на минатата МОИ."

На Олимпијада се поканува според постигнатите резултати (ранг листа).
Според горното правило, сите кои го исполнуваат условот, може да побараат и ним ќе им биде ДОЗВОЛЕНО учество на олимпијадата, под РАМНОПРАВНИ услови како и на поканетите учесници.

Конкретно, ова важи за Никола годинава.
nikola3103


[Avatar]

Joined: 25/12/2009 16:09:56
Messages: 184
Offline

Како да побарам и кај да се обратам?
MOIJoined: 07/07/2010 16:31:48
Messages: 447
Offline

nikola3103 wrote:Како да побарам и кај да се обратам?

Побарано е веќе - со отварањето на темава.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/04/2011 18:36:15

nikola3103


[Avatar]

Joined: 25/12/2009 16:09:56
Messages: 184
Offline

Добро , во петок ке бидам таму фала
 
Forum Index » Македонски Олимпијади
Go to:   
Powered by JForum 2.1.8 © JForum Team