[Logo] Mendo Judge Discussion Board - Forums
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Member Listing   [Groups] Back to home page 
Мрежа олимпијада '09  XML
Forum Index » Други задачи
Author Message
obi1kenobiJoined: 18/02/2010 20:01:33
Messages: 168
Offline

Размисли како да употребиш next_permutation? На натпревар нема баш да имаш време да куцаш генератор за код...
bedzoJoined: 18/01/2011 02:05:03
Messages: 234
Offline

Прв пат слушам за ова, ќе читнам подоцна или утре. Ако имаш некој код слободно стави го во темата, најлесно ми е од код да сватам што е тоа
bedzoJoined: 18/01/2011 02:05:03
Messages: 234
Offline

Фала оби, еве и решение со користење на next_permutation. Не знаев за ова :Р

obi1kenobiJoined: 18/02/2010 20:01:33
Messages: 168
Offline

Размисли и дали може во dalses и останатите функции да видат некој аир од употреба на next_permutation.
bedzoJoined: 18/01/2011 02:05:03
Messages: 234
Offline

Стварно не ми иде идеа како тоа да се среди. Може подетално?
obi1kenobiJoined: 18/02/2010 20:01:33
Messages: 168
Offline

Значи прашањето беше дали може да се употреби next_permutation во другите функции или не може. Ако може - како, ако не може - зошто.

Одговори си го ова прашање и ќе видиш на што целам
bedzoJoined: 18/01/2011 02:05:03
Messages: 234
Offline

Може, да се стават во низа променливите Или некој друг начин?
obi1kenobiJoined: 18/02/2010 20:01:33
Messages: 168
Offline

I koga ke gi stavis vo niza, posle sto? Ke proveruvas sekoe so sekoe? Ne go pravis toa gore vo kodot.

Poentata mi bese da vidis deka namesto next_permutation tamu ti treba ciklus i niza. Ako ne se lazam, mislam site tie skoro isti funkcii mozes da gi zamenis so ciklus i edna funkcija.
 
Forum Index » Други задачи
Go to:   
Powered by JForum 2.1.8 © JForum Team