[Logo] Mendo Judge Discussion Board - Forums
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Member Listing   [Groups] Back to home page 
Циклус натпревари по информатика 2012  XML
Forum Index » Општа дискусија
Author Message
MOIJoined: 07/07/2010 16:31:48
Messages: 447
Offline

paloskimarko wrote:Во врска со регионалниот натпревар, мислев дека е од 4 саат во исто време како тест натпреварот, и кога се пуштив видов дека сум се зезнал. Дали ќе може нешто да се организира зелен билет натпревар како лани или нешто друго ??

Не. Барем на 3 места - овој сајт, веб-сајтот на ЗИМ и Facebook страницата на ЗИМ беше објавено кога (датум, време) ќе се одржи Регионалниот натпревар.
metotraJoined: 04/03/2012 20:30:28
Messages: 8
Offline

Слушнав дека само еден од оние што имат исти бодови (на пример во основна група, има едно 20 души со по 300 бодови) по автоматски избор ќе продолжи само еден учесник на државен. Некако многу смешно ми изгледа ова, но во моето училиште на големо се зборува, дали е точно ова? И ако е точно, стварно ќе биде смешно, бидејќи место да одат поквалитетните учесници, ќе отидат оние со помало знаење.
tStojkovskiJoined: 13/02/2010 14:23:00
Messages: 108
Location: Гостивар
Offline

metotra wrote:Слушнав дека само еден од оние што имат исти бодови (на пример во основна група, има едно 20 души со по 300 бодови) по автоматски избор ќе продолжи само еден учесник на државен. Некако многу смешно ми изгледа ова, но во моето училиште на големо се зборува, дали е точно ова? И ако е точно, стварно ќе биде смешно, бидејќи место да одат поквалитетните учесници, ќе отидат оние со помало знаење.

Регионален натпревар е, па мислам дека се гледа и од кај си
[Email] [MSN]
OP Magic Potato


[Avatar]

Joined: 16/03/2011 21:20:03
Messages: 62
Offline

mnogu_naiven_tip wrote:Слушнав дека само еден од оние што имат исти бодови (на пример во основна група, има едно 20 души со по 300 бодови) по автоматски избор ќе продолжи само еден учесник на државен. Некако многу смешно ми изгледа ова, но во моето училиште на големо се зборува, дали е точно ова? И ако е точно, стварно ќе биде смешно, бидејќи место да одат поквалитетните учесници, ќе отидат оние со помало знаење.


bez navreda sakam da te prasham kolku naiven treba da si za da poveruvash na vakvi tvrdenja? xD
[Email] [MSN]
metotraJoined: 04/03/2012 20:30:28
Messages: 8
Offline

OP Magic Potato wrote:
mnogu_naiven_tip wrote:Слушнав дека само еден од оние што имат исти бодови (на пример во основна група, има едно 20 души со по 300 бодови) по автоматски избор ќе продолжи само еден учесник на државен. Некако многу смешно ми изгледа ова, но во моето училиште на големо се зборува, дали е точно ова? И ако е точно, стварно ќе биде смешно, бидејќи место да одат поквалитетните учесници, ќе отидат оние со помало знаење.


bez navreda sakam da te prasham kolku naiven treba da si za da poveruvash na vakvi tvrdenja? xD


А каде прочита дека сум поверувал? Колку што знам да читам, прочитав дека имам слушнато. Или ова го напиша со цел да навредиш, не сваќам.
filip_bujaroski


[Avatar]

Joined: 13/09/2010 21:58:57
Messages: 150
Location: Skopje
Offline

metotra wrote:
OP Magic Potato wrote:
mnogu_naiven_tip wrote:Слушнав дека само еден од оние што имат исти бодови (на пример во основна група, има едно 20 души со по 300 бодови) по автоматски избор ќе продолжи само еден учесник на државен. Некако многу смешно ми изгледа ова, но во моето училиште на големо се зборува, дали е точно ова? И ако е точно, стварно ќе биде смешно, бидејќи место да одат поквалитетните учесници, ќе отидат оние со помало знаење.


bez navreda sakam da te prasham kolku naiven treba da si za da poveruvash na vakvi tvrdenja? xD


А каде прочита дека сум поверувал? Колку што знам да читам, прочитав дека имам слушнато. Или ова го напиша со цел да навредиш, не сваќам.


Дечкото ти напиша без навреда значи сака да не се навредиш од тоа. Друго, мислам дека сите останати би ти се изнасмеале на тоа што воопшто прашуваш вакво нешто. Тоа е нелогично целосно и јас исто сметам дека си поверувал во глупост. Без навреда.

Live to play, die for fun.
[Email] [MSN]
Vikjan94Joined: 22/02/2011 20:11:00
Messages: 27
Offline

metotra wrote:Слушнав дека само еден од оние што имат исти бодови (на пример во основна група, има едно 20 души со по 300 бодови) по автоматски избор ќе продолжи само еден учесник на државен. Некако многу смешно ми изгледа ова, но во моето училиште на големо се зборува, дали е точно ова? И ако е точно, стварно ќе биде смешно, бидејќи место да одат поквалитетните учесници, ќе отидат оние со помало знаење.


Во правилата пишува вака:
„Организаторите го задржуваат правото во случај на ученици со ист број на поени од дадено училиште, по случаен избор да изберат еден натпреварувач од нив за учество на државниот натпревар.“

Тоа не значи во рамките на групите, туку се однесува на учесниците од исто училиште.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/04/2012 13:56:45

metotraJoined: 04/03/2012 20:30:28
Messages: 8
Offline

Vikjan94 wrote:
metotra wrote:Слушнав дека само еден од оние што имат исти бодови (на пример во основна група, има едно 20 души со по 300 бодови) по автоматски избор ќе продолжи само еден учесник на државен. Некако многу смешно ми изгледа ова, но во моето училиште на големо се зборува, дали е точно ова? И ако е точно, стварно ќе биде смешно, бидејќи место да одат поквалитетните учесници, ќе отидат оние со помало знаење.


Во правилата пишува вака:
„Организаторите го задржуваат правото во случај на ученици со ист број на поени од дадено училиште, по случаен избор да изберат еден натпреварувач од нив за учество на државниот натпревар.“

Тоа не значи во рамките на групите, туку се однесува на учесниците од исто училиште.


Епа да на тоа мислев, ама не сум напоменал, значи сепак ( од моето школо има 8-9 души со по 300 бода ) нема сите да одат...
Vikjan94Joined: 22/02/2011 20:11:00
Messages: 27
Offline

Па така изгледа, ама можеби само кога има премногу луѓе. Не знам, ќе треба да ги почекаме листите па да видиме
OP Magic Potato


[Avatar]

Joined: 16/03/2011 21:20:03
Messages: 62
Offline

Sakam da naznacam deka nacinot na odbiranje na pokanetite ucenici na drzavniot natprevar e prilicno legitimen

GJ
[Email] [MSN]
bangelkoski


[Avatar]

Joined: 05/03/2011 12:15:19
Messages: 28
Location: Вруток
Offline

Мислев нема да ме поканат на државен го утнав регионалниот, али се најдов во листата
Се гледаме дечки на 29ти
[WWW]
filip_bujaroski


[Avatar]

Joined: 13/09/2010 21:58:57
Messages: 150
Location: Skopje
Offline

OP Magic Potato wrote:Sakam da naznacam deka nacinot na odbiranje na pokanetite ucenici na drzavniot natprevar e prilicno legitimen

GJ


Воопшто не се согласувам. Мене не дека ми прави разлика, ама не е фер некој со помалку бодови да оди на државен наместо некој со повеќе само затоа што учел во потапа школо...

Live to play, die for fun.
[Email] [MSN]
MOIJoined: 07/07/2010 16:31:48
Messages: 447
Offline

filip_bujaroski wrote:
OP Magic Potato wrote:Sakam da naznacam deka nacinot na odbiranje na pokanetite ucenici na drzavniot natprevar e prilicno legitimen

GJ


Воопшто не се согласувам. Мене не дека ми прави разлика, ама не е фер некој со помалку бодови да оди на државен наместо некој со повеќе само затоа што учел во потапа школо...

До некаде се согласувам со твоето мислење (како став), ама, конкретно за овие резултати, можеш ли да дадеш пример (со име, презиме и училиште) на некој што мислиш дека "неправедно" не е поканет на Државниот натпревар?

This message was edited 2 times. Last update was at 16/04/2012 19:48:41

filip_bujaroski


[Avatar]

Joined: 13/09/2010 21:58:57
Messages: 150
Location: Skopje
Offline

MOI wrote:
filip_bujaroski wrote:
OP Magic Potato wrote:Sakam da naznacam deka nacinot na odbiranje na pokanetite ucenici na drzavniot natprevar e prilicno legitimen

GJ


Воопшто не се согласувам. Мене не дека ми прави разлика, ама не е фер некој со помалку бодови да оди на државен наместо некој со повеќе само затоа што учел во потапа школо...

До некаде се согласувам со твоето мислење (како став), ама, конкретно за овие резултати, можеш ли да дадеш пример (со име, презиме и училиште) на некој што мислиш дека "неправедно" не е поканет на Државниот натпревар?


Не, стварно немам поим од другите училишта кој ќе биде пратен. Можеби кога ќе излезе конечниот список тоа. Ама доста веројатно ќе има луѓе со повеќе бодови од тој што ќе оди на државен со најмалку бодови, што нема да биде пуштен на државен. (малце е нејасна реченицава, пробајте да ме сфатите)

Друга работа: Во последниве 2 години, Јаха Кемал Скопје е поделено на Јахја Кемал Бутел и Јаха Кемал Автокоманда и апелираме да го средите тоа. И на математика натпревари сме вака, и на физика натпревари. Школите се со скрос посебна администрација и посебен директор и имаат од сите 4 години ученици. (доколку се среди овој проблем нема да имаме никаков проблем со праќање помалку од 5 ученици од 2те школи)Трета работа: Од Јахја Кемал Скопје(Автокоманда), почетничка група, има 3 ученици кои се пријавени да се натпреваруваат како ученици на Семос. Дали треба да се средува нешто во врска со тоа или се е коректно и може така да остане?

Live to play, die for fun.
[Email] [MSN]
MOIJoined: 07/07/2010 16:31:48
Messages: 447
Offline

filip_bujaroski wrote:Не, стварно немам поим од другите училишта кој ќе биде пратен. Можеби кога ќе излезе конечниот список тоа. Ама доста веројатно ќе има луѓе со повеќе бодови од тој што ќе оди на државен со најмалку бодови, што нема да биде пуштен на државен. (малце е нејасна реченицава, пробајте да ме сфатите)

Друга работа: Во последниве 2 години, Јаха Кемал Скопје е поделено на Јахја Кемал Бутел и Јаха Кемал Автокоманда и апелираме да го средите тоа. И на математика натпревари сме вака, и на физика натпревари. Школите се со скрос посебна администрација и посебен директор и имаат од сите 4 години ученици. (доколку се среди овој проблем нема да имаме никаков проблем со праќање помалку од 5 ученици од 2те школи)

Трета работа: Од Јахја Кемал Скопје(Автокоманда), почетничка група, има 3 ученици кои се пријавени да се натпреваруваат како ученици на Семос. Дали треба да се средува нешто во врска со тоа или се е коректно и може така да остане?

Околу втората работа - знаеме и, не е тоа причината поради која е ограничен бројот на учесници. Но, ако сакате во системот (и, во дипломи, итн...) да пишува Јахја Кемал - Бутел и Јахја Кемал - Автокоманда наместо Јахја Кемал - Скопје, ќе го смениме приказот.
Околу третата работа - важно е да се точни податоците во системот (МЕНДО - Профил - Циклус натпревари 2012).
 
Forum Index » Општа дискусија
Go to:   
Powered by JForum 2.1.8 © JForum Team