[Logo] Mendo Judge Discussion Board - Forums
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Member Listing   [Groups] Back to home page 
Olimpijada  XML
Forum Index » Македонски Олимпијади
Author Message
ac1dJoined: 14/02/2010 13:33:00
Messages: 64
Offline

nikola3103 wrote:Stevica znaci vak tie od pocetnicka imaa moznost da osvoat maksimum 500 poeni ili taka nesto tie od osnovna 800 taka nesto a tie od napredna 1300 mislam koj im e kriv na tie od osnovna i napredna so ne napraia niso. Filip od pocetnicka ima najvise poeni. Tie od napredna pa i tie od osnovna ne resija nisho. Znaci moze da se meri so niv ako e pocetnicka.


Не лупал глупости нека дојде Филип од почетничка во напредна па тогаш нека се мери со нас.
dejandenibJoined: 12/02/2010 12:40:13
Messages: 33
Offline

Ne mozete da sporeduvate nekoj od pocetnicka deka bil podobar od nekoj od napredna. Zadacite za pocetnicka bea smesno lesni, tie natprevaruvaci dobivaa mnogu poeni za nikakvo znaenje. Aj da bese nekoj so site poeni vo pocetnicka, mozebi bi bilo mozno toj da e podobar od grupata vo koja sto e, no toa nikoj ne go postigna.
lunatic3331Joined: 30/01/2010 20:01:15
Messages: 22
Offline

Можеби не ги имаше сите 500, но имаше 470, така да слободно може да се мери со пола од натпреварувачите од напредна кои не успеаа ни Производ да ја решат целосно
GROBARKOJoined: 20/04/2010 22:53:27
Messages: 2
Offline

a rezultati?!
nikola3103


[Avatar]

Joined: 25/12/2009 16:09:56
Messages: 184
Offline

Vo vrska so komentarot na maxo. Da imase 470 megutoa znaes li zaso gi nema drugite 30 poeni? Zatoa sto namesto DOUBLE napisal FLOAT. Posle gi proverivme zadacite i mi pokaza . Pa ja se izvinuvam no kolku ja resija celosno proizvod od napredna? (filip ja resi celosno )

This message was edited 1 time. Last update was at 28/04/2010 11:29:34

jovankJoined: 01/01/2010 16:17:42
Messages: 127
Offline

Nikola, znam deka Filip ti e drugar i deka go branis, no mora da gledas od realnata strana. Toj nemoze da bide podobar od tie od napredna grupa, bidejki mnogu od zadacite bea poteski, a samo so edna zadaca (Proizvod, koja bese poveke matematicka otkolku informaticka ) ne moze da se kaze koj e dobar a koj e los programer. Kako sto ti ne mozes da kazes deka si podobar od nekoj od napredna, taka ne moze ni Filip.
[MSN]
nikola3103


[Avatar]

Joined: 25/12/2009 16:09:56
Messages: 184
Offline

Ja ne vikam deka e podobar negutoa na ovoj natprevar site zeznaa i mnogu malku resija. Kako i da e samo 5 ili 6 dusi ja resile proizvod od napredna ako znaat trolku mn zaso ne ja resile site? Ne e vazno dali e matematicna ili informaticka toa bese zadaca i trebase da se resi. Ke vidite deka ako vleze na olimpijada ke ima barem eden od napredna koj ke bide pod nego.
kiril_cvetkovJoined: 14/02/2010 16:29:57
Messages: 15
Offline

Леле зошто се расправате, уживајте малку , натпреварите се повеќе за нешто да се научи, нови искуства, и забава..
Чим Филип има 470 поени значи дека е добар, и дека ќе напредува уште многу, не потценувајте ги оние од почетничката група затоа што единственото нешто што го имаат оние од напредната и основната а тие го немаат е искуството.

Искрено групите и мене ме нервираат по малку, најубаво е една група да има и најубавото од се би било да се воведе програмирање во гимназиите од прва година, а во основно да се изучат апликациите...
Тогаш ќе имаме мн подобри резултати во државата, секако ќе има и повеќе натпреварувачи, а со тоа може да се формираат и посебни групи од прва, втора, трета и четврта година..

This message was edited 2 times. Last update was at 28/04/2010 15:43:38

igorkulevJoined: 08/10/2009 22:52:46
Messages: 8
Offline

Вака, многу ме нервираат "дискусии" од типот кој е подобар. За тие што многу се интересираат и дискутираат за тоа дали тие или некој друг е подобар им советувам да си гледаат за себе и да го трошат времето наместо на вакви бесцелни дискусии на вистинска работа и решавање на задачи.

Навистина ми е жал што гледам колку многу вакви конфликти од типот кој е подобар постојат, не само овде конкретно на форумот. Ви советувам на сите што се замарате со тоа да ги гледате резултатите и да дискутирате само доколку мислите дека нешто е неправедно. Со вакви детски дискусии, буквално детски, не одиме никаде. Да знаете само дека најдобрите програмери се скромни и оставаат нивното знање и талент да зборува за нив. Се надевам дека се стремите да бидете вакви програмери.

Не сакам да ги користам можностите што ги имам како модератор, ама ако видам вакви дискусии во иднина нема да се мислам да им направам delete на отворените теми.
Bojan KostadinovJoined: 08/10/2009 13:56:21
Messages: 89
Offline

Прво, да ве информирам дека МОИ 2010 ќе се одржи на 15 мај 2010, во Кавадарци (ова го дознав пред 10 минути, па затоа не го пишав порано). Повеќе информации ќе бидат објавени на веб-сајтот на ЗИМ во наредните неколку дена (кога поточно, стварно незнам).

Второ, колку што ме информираа, на компјутерите ќе ги има инсталирано истите компајлери и развојни околини како на Државниот натпревар, но овојпат немало да може да се користи системот за натпревари (поради тоа што немало интернет, или така нешто ), па решенијата ќе ги предавате на крајот на натпреварот (како што беше лани)...

И трето, малку off-topic, да кажам дека се согласувам со се што кажа Игор во претходната порака.

This message was edited 2 times. Last update was at 28/04/2010 17:06:01

jovankJoined: 01/01/2010 16:17:42
Messages: 127
Offline

nemoze nekako da se premesti za od ponedelnik do petok (vo raboten den) bidejki ic ne mi odgovara sabota a i mislam deka pogore pisaa deka korcagin 3-ta godina na 15-ti poaga na ekskurzija.
[MSN]
FREEZXJoined: 16/02/2010 19:32:31
Messages: 33
Offline

На 15ти Корчагин трета тргаме на седумдневна екскурзија.
FREEZXJoined: 16/02/2010 19:32:31
Messages: 33
Offline

BTW Игор е во право. Така ли во европа? Ќе видиме на олимпијада кој што ќе направи.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/04/2010 20:08:13

Hristijan1Joined: 10/02/2010 16:48:32
Messages: 13
Offline

i orce se od 11 na exkurzija zatoa kako na 15 be ???????????? aaaa
SchkolskiJoined: 13/02/2010 17:16:17
Messages: 11
Offline

namesto da se stremat pobrzo da ni gi objavite rezultatite koj ke odi na olimpijada da se znaj so porano vie so dr gi zamarate... i stvarno mislam deka nema smisla ova vejke... trebase da ja objavite listata
 
Forum Index » Македонски Олимпијади
Go to:   
Powered by JForum 2.1.8 © JForum Team