[Logo] Mendo Judge Discussion Board - Forums
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Member Listing   [Groups] Back to home page 
Messages posted by: filip_bujaroski
Forum Index » Profile for filip_bujaroski » Messages posted by filip_bujaroski
Author Message
@ Solev, kaj ucis?
Da se osiguram deka ne si Solev od moj klas, zoshto i toa bi go ocekuval od nego
Sakam da postavam prasanje na nekoj od odgovornite na natprevarite, megjutoa ne sakam da go stavam na forumov za site da go vidat (oooooooooooh, tajno e (za ljubopitnite dushi ))

Kade mozam da go postavam prasanjeto?
obi1kenobi wrote:
razor wrote:и јас би ве замолил да го преместите натпреварот од 13:00h бидејќи од 11 :00h истиот ден има приемен испит за стипендија за „Јахја Кемал“ ...


Гледај да поминеш најдобро што можеш на натпреварот, Јахја Кемал ќе разбере. Јави се во генерална дирекција во Скопје и замоли ги да ти помогнат. Нема да можат да го преместат приемниот за цела Македонија, ама веројатно ќе можат да направат нешто за тебе.


Mislam deka moze i da mu dadat da go polaga na drugo mesto (vo razlicni denovi se)
obi1kenobi wrote:
filip_bujaroski wrote:Jasno

Pomina


Бујо, срамота бе, уште не си научил да си ги иницијализираш променливите пред да ги користиш


Abe dobro
Koi se shansite da se pogodat vo range 5000 edna od druga koga kje im dades random vrednost od -2miljardi do +2miljardi
Ama jebiga, na serverot verojatno isto gi inicijalizira, ne na random
Tezok moj zivot
Jasno


PominaOva mi e kodot na zadacata
go testirav na 4 razlicni primeri od mendo, i lokalno si raboti super(ne se prvite 4, random 4 )
Na mendo koga kje pratam mi dava pogresen rezultat za site...
Shto moze da e rabotata?
Greshka sum bil(vasja mi kaza deka e N^3, ama povekje e )
(N^2)*suma od jacinite na site natprevaruvaci
Moeto resenie e N^3
Si raboti
bedzo wrote:Еве, направи матрица [N][10000] каде што N ти е бројот на земени луѓе, а другото ти е јачината.

Поточно матрица[2][30] ти означува дали со 2ца можеш да стигнеш до јачина 30.

Потоа само го гледаш редот N/2 и бараш кое решение е најблиско до средината...


Mene za ovoj slucaj mi teknuva samo bruteforce knapsack... :/
Da baras do kade mozes da stignes, i od tamu da go dodavas noviot chlen, shto najverojatno kje bide so ogromna slozenost
tStojkovski wrote:
filip_bujaroski wrote:
tStojkovski wrote:
Vikjan94 wrote:
tStojkovski wrote:
Vikjan94 wrote:
obi1kenobi wrote:
Vikjan94 wrote:Која е идејата за задачава?
Претпоставувам дека е нешто со динамичко, така?


Генерално, кога за алчно решение ќе најдеш контра-пример, вистинското решение е динамичко; значи да.


Да, да, баш по таа логика одев
Ама прашањето ми е, како да го изведам тоа? Немам некоја идеја!

Со динамичко запишуваш во bool низа секој можен збир што можеш да го добиеш со комбинација на сите натпреварувачи и кога ќе го сториш најблискиот можен збир до sum/2 ти е едната екипа а другата ти е разликата помеѓу првата екипа и сумата од натпреварувачите.


Мислиш, да ги изгенерирам сите можни комбинации со n/2 членови и да го пресметувам збирот на нивните јачини???

Вака, ќе направиш низа boolean T[N] каде што N ти е сума од јачините на сите n-натпреварувачи. Потоа за секој натпреварувач i за неговата вредност C[i] задаваш вредност T[C[i]]=true, и за секој елемент T[j]=true определуваш T[j+C[i]]=true. Мислам дека бев повеќе од јасен сега и дека ако има потреба од понатамошно разјаснување сам треба да разгледаш и да поекспериментираш


A kako kje znaesh deka nema nekoj natprevaruvac da se povtori po nekolku pati vo dinamickoto?

Не мора цела задача на тацна


Epa realno se drugo mi beshe jasno osven kako da znam deka ne sum go zemal 2 pati istiot natprevaruvac
tStojkovski wrote:
Vikjan94 wrote:
tStojkovski wrote:
Vikjan94 wrote:
obi1kenobi wrote:
Vikjan94 wrote:Која е идејата за задачава?
Претпоставувам дека е нешто со динамичко, така?


Генерално, кога за алчно решение ќе најдеш контра-пример, вистинското решение е динамичко; значи да.


Да, да, баш по таа логика одев
Ама прашањето ми е, како да го изведам тоа? Немам некоја идеја!

Со динамичко запишуваш во bool низа секој можен збир што можеш да го добиеш со комбинација на сите натпреварувачи и кога ќе го сториш најблискиот можен збир до sum/2 ти е едната екипа а другата ти е разликата помеѓу првата екипа и сумата од натпреварувачите.


Мислиш, да ги изгенерирам сите можни комбинации со n/2 членови и да го пресметувам збирот на нивните јачини???

Вака, ќе направиш низа boolean T[N] каде што N ти е сума од јачините на сите n-натпреварувачи. Потоа за секој натпреварувач i за неговата вредност C[i] задаваш вредност T[C[i]]=true, и за секој елемент T[j]=true определуваш T[j+C[i]]=true. Мислам дека бев повеќе од јасен сега и дека ако има потреба од понатамошно разјаснување сам треба да разгледаш и да поекспериментираш


A kako kje znaesh deka nema nekoj natprevaruvac da se povtori po nekolku pati vo dinamickoto?
Iksedmo wrote:
filip_bujaroski wrote:
OP Magic Potato wrote:Dali tie sto bile na jboi imaat pokana za moi??

Ne ne, treba da si zasluzime MOI x) Barem ako nemas medal, sigurno nemas pokana


Малку доцна пишувам, ама во „Дополнителни правила“ пишува :
На МОИ покрај оние кои се квалификувале преку добар резултат на претходните
натпревари, право на учество имаат и сите оние кои официјално ја претставувале
Македонија на Балканска или Светска Олимпијада по информатика, како и сите
натпреварувачи кои освоиле златен или сребрен медал на минатата МОИ.
Da, no, nie lani bevme na JBOI, ne na BOI
Super bi bilo ako imame pravo za ucestvo na MOI, ama sepak mislam deka kje treba da zasluzime
Zatoa shto ova e greedy i nema da raboti
eve ti primer na koj kje padne
6
10000000 10 10 10 1 1


eve go resenieto na zadacata ako nekoj go interesira
Mnogu polesno nego shto na pocetok razmisluvav...
Tachno
Sfativ sega
fala mnogu
 
Forum Index » Profile for filip_bujaroski » Messages posted by filip_bujaroski
Go to:   
Powered by JForum 2.1.8 © JForum Team