[Logo] Mendo Judge Discussion Board - Forums
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Member Listing   [Groups] Back to home page 
Ваши сугестии / идеи / забелешки  XML
Forum Index » Општа дискусија
Author Message
dejandenibJoined: 12/02/2010 12:40:13
Messages: 33
Offline

Kakvo nesto ?!?!? Da prakam 100 pati tocen kod? Moze da se sluci ako sakam tocnoto resenie da go zabrzam. Znam deka brzinata na algoritmot e vazna za da se zemat poeni. Toa e nesto sto tie sto ke odat na IOI mora da go znaat. Bez toa, dzabe ke gi setas dotamu.
obi1kenobiJoined: 18/02/2010 20:01:33
Messages: 168
Offline

Зошто не би ги имало и двете? Не може да има зло од повеќе статистички податоци...

Исто така, добро би било да има рејтинг на задачите така што на корисниците кои успешно ги решиле ќе им се дозволи да ја оценат тежината на задачата. Убаво би било да има и анализа на решението, нешто слично како на USACO.
bedzoJoined: 18/01/2011 02:05:03
Messages: 234
Offline

Може да направите да даунлоадираме тест пример кога сакаме, а не на 3 саата? Бидејќи ради минимална грешка губиме многу време..
OP Magic Potato


[Avatar]

Joined: 16/03/2011 21:20:03
Messages: 62
Offline

ama taka moze nekoi koi ne znaat da resat nekoja zadaca da gi downlodiraat site tesst primeri i samo da napravat:
if(~~~~~)cout << ~~~~~~;
else if(~~~~~)cout << ~~~~~~;
else if(~~~~~)cout << ~~~~~~;
else if(~~~~~)cout << ~~~~~~;
[Email] [MSN]
bedzoJoined: 18/01/2011 02:05:03
Messages: 234
Offline

Па со тоа само они губат Не дават награди ако се ти е решено
hristijanJoined: 24/01/2010 09:42:46
Messages: 49
Offline

Мораш да се научиш сам да си ја бараш грешката... Ако ги имаш сите тест примери, никогаш нема да седнеш да искучаш brute force програма, тест генератор, и после тоа да ги споредуваш твојата програма со brute force-от, па да видиш кај грешиш.
nikola3103


[Avatar]

Joined: 25/12/2009 16:09:56
Messages: 184
Offline

може некако да си го сменам username-от, наместо 'Никола' да ми биде 'Nikola'. Во ПРОФИЛ дава само пасворд да се смени?
MOIJoined: 07/07/2010 16:31:48
Messages: 447
Offline

nikola3103 wrote:може некако да си го сменам username-от, наместо 'Никола' да ми биде 'Nikola'. Во ПРОФИЛ дава само пасворд да се смени?

За жал, системот не дозволува таква промена (корисничкото име се користи за поврзување помеѓу различните делови на системот - натпревари, форум, вики, итн., го има во секој цитат на форумот, итн...)

Сепак, можно е некој од модераторите (рачно) да го промени корисничкото име, доколку испратите соодветно барање на natprevar@gmail.com и корисничкото име кое сакате да го користите не е веќе зафатено. Поради сложеноста на процесот (како што кажав погоре, потребни се повеќе промени во базата на податоци), е-маил пораката треба да содржи и соодветно образложение за промената.
nikola3103


[Avatar]

Joined: 25/12/2009 16:09:56
Messages: 184
Offline

Фала за советот , уште веднаш ке се обратам на и-меил адресата.
nikola3103


[Avatar]

Joined: 25/12/2009 16:09:56
Messages: 184
Offline

Кога може да очекуваме информација за овогодинешниот циклус на натпревари? Во смисла кога ке почнат, кои датуми ке бидат и сл.
MOIJoined: 07/07/2010 16:31:48
Messages: 447
Offline

nikola3103 wrote:Кога може да очекуваме информација за овогодинешниот циклус на натпревари? Во смисла кога ке почнат, кои датуми ке бидат и сл.

Комисијата за натпревари по информатика има состанок во вторник, на 07.02.2011. Тогаш ќе бидат договорени правилата, термините, итн. Потоа, до крајот на неделата, ќе бидат објавени сите информации поврзани со Циклусот натпревари по информатика 2012. Информациите ќе бидат објавени на почетната страна на системот, на форумот и по е-маил (на сите натпреварувачи кои учествувале во минатогодишниот циклус натпревари).
OP Magic Potato


[Avatar]

Joined: 16/03/2011 21:20:03
Messages: 62
Offline

da stavite tokeni na slednite on-site natprevari.
[Email] [MSN]
bidikovJoined: 12/02/2010 01:10:05
Messages: 16
Offline

OP Magic Potato wrote:da stavite tokeni na slednite on-site natprevari.


Na kakvi tokeni mislis ???


--
Владислав Бидиков
ФИНКИ систем инженер
OP Magic Potato


[Avatar]

Joined: 16/03/2011 21:20:03
Messages: 62
Offline

kako so ima na svetska, da znaesh kolku boda imash uste pred krajot na natprevarot, ili del od test primetire da se testiraat uste koga ke go pratish kodot, kako sto e so prvata zadaca
[Email] [MSN]
StiffMaystorJoined: 06/12/2012 19:46:42
Messages: 1
Offline

mislam deka ke e dobro ako stavite korisnicite da si spodeluvaat programi i da gi ocenuvame i tn.
 
Forum Index » Општа дискусија
Go to:   
Powered by JForum 2.1.8 © JForum Team