[Logo] Mendo Judge Discussion Board - Forums
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Member Listing   [Groups] Back to home page 
XVIII Регионален натпревар - 20.03.2010  XML
Forum Index » Регионални натпревари
Author Message
Bojan KostadinovJoined: 08/10/2009 13:56:21
Messages: 89
Offline

На почетната страна на системот и на веб-сајтот на ЗИМ се објавени правилата за одржување на овогодинешниот регионален натпревар по информатика. Еве ви и директен линк до правилата - линк.

Најважните информации се дека:

  - На натпреварот можат да учествуваат сите оние кои испратиле решение на барем една задача на барем еден од претходните електронски натпревари (се важи и тест електронскиот натпревар), без разлика колку поени освоиле досега
  - Натпреварот ќе се оддржи на 20.03.2010, и ќе трае 4 часа (од 10:00 до 14:00 часот)
  - Прашања може да се поставуваат во првите 100 минути од натпреварот
  - Натпреварувачите треба да одберат групата во која ќе се натпреваруваат (почетничка, основна или напредна група) најдоцна до четврток, 18.03.2010 до 23:55 часот. По овој рок, промена на група нема да биде возможна

Доколку имате прашања околу одржувањето на регионалниот натпревар, нив можете да ги поставувате тука.

This message was edited 4 times. Last update was at 25/02/2014 15:07:43

tStojkovskiJoined: 13/02/2010 14:23:00
Messages: 108
Location: Гостивар
Offline

Што ми се крати доколку имам одбрано едно од пониските нивоа? И, овие задачи кои се на електронските натпревари, се сметаат за основни или која како?
П.С. Колку натпреварувачи ќе има на државниот натпревар, отприлика?
П.П.С. Колку задачи ќе има отприлика доколку не е тајна?
П.П.П.С. Штета што е електронски... ќе има тоолку многу преваранти

This message was edited 6 times. Last update was at 13/03/2010 21:03:30

[Email] [MSN]
nikola3103


[Avatar]

Joined: 25/12/2009 16:09:56
Messages: 184
Offline

@tStojkovski: Ne se sekiraj ako ima prevaranti ke se vidi koj bil prevarant na drzavniot tamu ke nema koj da kazuva, a iskreno cisto sumljam deka ke ima takvi bidejki ke si stvorat losa slika po drzavniot.

This message was edited 2 times. Last update was at 13/03/2010 22:32:40

nikola3103


[Avatar]

Joined: 25/12/2009 16:09:56
Messages: 184
Offline

inace istototo i mene me interesira tezinata na zadacita na elektronskite natprevari ke soodvetstvuva za koi grupi na regionalniot i drzavniot ako moze da ni kazete.
Bojan KostadinovJoined: 08/10/2009 13:56:21
Messages: 89
Offline

1. Не можам да ви кажам колку задачи ќе има на регионалниот натпревар, но важи она што е објавено во правилата (значи, не повеќе од 4 задачи)

2. За групите, разликата е во тоа што во почетничка група ќе има најлесни задачи (и ќе носат најмалку бодови), додека во напредна ќе има најтешки задачи (и ќе носат највеќе бодови)

3. Задачите од електронските натпревари по тежина се отприлика за почетничка група. За тежината на задачите за регионалниот натпревар, можете да видите што паднало на минатогодишниот регионален натпревар (задачите ги има во делот за тренинг)

4. Околу државниот натпревар, обично учествуваат 30-40 натпреварувачи (се менува секоја година)...

This message was edited 2 times. Last update was at 17/03/2010 19:27:15

nikola3103


[Avatar]

Joined: 25/12/2009 16:09:56
Messages: 184
Offline

Me interesira ushte neshto. Kakvi zadaci mozeme da ocekuvame za osnovna grupa na regionalen i drzaven? sto ov ovie moze da ima: matrici, rekurzija, dfs, bfs, dinamicko, grafovi...

This message was edited 1 time. Last update was at 14/03/2010 13:31:41

jovankJoined: 01/01/2010 16:17:42
Messages: 127
Offline

za matrici i rekurzija ne treba ic da prasuvas
[MSN]
nikola3103


[Avatar]

Joined: 25/12/2009 16:09:56
Messages: 184
Offline

Добро ај за другите чекам одговор
tStojkovskiJoined: 13/02/2010 14:23:00
Messages: 108
Location: Гостивар
Offline

А пријавување каде? На cs.org.mk? Вика регистрацијата треба да биде одобрена од модератор.
[Email] [MSN]
nikola3103


[Avatar]

Joined: 25/12/2009 16:09:56
Messages: 184
Offline

Mislam deka toa sami ke go napravat lani ne trebase niso pa za sea... aj valjda nekoj moderator ke ni kaze
Bojan KostadinovJoined: 08/10/2009 13:56:21
Messages: 89
Offline

tStojkovski wrote:А пријавување каде? На cs.org.mk? Вика регистрацијата треба да биде одобрена од модератор.

Ако имаш учествувано на барем еден електронски натпревар - автоматски си пријавен и за регионалниот.

Еве нешто што заборавив да потенцирам претходно:
   - Проверете дали го имате регионалниот натпревар во листата на натпревари (онаа каде ви се наредени и сите електронски натпревари)... Еве како треба да изгледа листата (доколку е се во ред):

                        

  Ако некој не може да го види регионалниот натпревар во листата или се погрешни информациите за групата (на пр., пишува основна група, а тој сака да се натпреварува во напредна), тогаш прво што треба да направи е да проба да ги смени информациите за неговиот профил (од главното мени се оди Профил, па Циклус Натпревари 2010)... Ако сеуште има проблеми, нека пише тука, или нека ми испрати е-маил на bojankostadinov [at] gmail.com...
tStojkovskiJoined: 13/02/2010 14:23:00
Messages: 108
Location: Гостивар
Offline

Океј е таман ми е мене
[Email] [MSN]
nikola3103


[Avatar]

Joined: 25/12/2009 16:09:56
Messages: 184
Offline

epa taman e
WpXAceJoined: 17/02/2010 20:18:37
Messages: 7
Offline

Дали доколку би одбрале Почетничко/Основно ниво би значело дека имаме помали шанси да се пласираме на Државен отколку тие со Напредно ниво?
Бидејќи споменавте дека за Почетничко ниво се добиваат помалку поени од поените за Напредно ниво. Или скалите на бодување се одвоени по нивоата?
tStojkovskiJoined: 13/02/2010 14:23:00
Messages: 108
Location: Гостивар
Offline

WpXAce wrote:Дали доколку би одбрале Почетничко/Основно ниво би значело дека имаме помали шанси да се пласираме на Државен отколку тие со Напредно ниво?
Бидејќи споменавте дека за Почетничко ниво се добиваат помалку поени од поените за Напредно ниво. Или скалите на бодување се одвоени по нивоата?

И мене тоа ме интересираше. Дали тие што се основно ниво ќе учествуваат на државниот?
[Email] [MSN]
 
Forum Index » Регионални натпревари
Go to:   
Powered by JForum 2.1.8 © JForum Team