[Logo] Mendo Judge Discussion Board - Forums
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Member Listing   [Groups] Back to home page 
Messages posted by: dejandenib
Forum Index » Profile for dejandenib » Messages posted by dejandenib
Author Message
Izgleda ke moram da go podobram biznisot.
Znaci DA, nudam popust ako se kupuvaat poveke resenija .
Zaedno so toa, dobivate i objasnuvanje kako e resena zadacata
Prodavam resenija na zadaci
500 denari po resenie
mozam da vi najdam resenie za site zadaci,osven http://mendo.mk/Task.do?competition=27&id=154
Мислам дека сите програмери најмногу мразат кога ќе напишат некој код за некоја задача, и дури кога ќе завршат сфаќаат дека задачата не требало да се решава така, и треба да почнат сосема од почеток. Затоа те советувам секогаш да ја предвидиш сложеноста на твојот алгоритам. Ова ти што си го искуцал е чист brutefoce. На натпревариве алгоритамските задачи скоро никогаш не ги прават да бидат толку очигледни. Затоа првиот код што треба да го планираш да го куцаш, секогаш нека ти биде некоја добра оптимизација на bruteforce, или алгоритам што сигурно ќе биде точен и побрз од brutefoce. Нема потреба да вежбаш програмирање со куцање brutefoce на задачите.

Е сега, во врска со задачата, единственото решение што мене ми текнува е max flow со bfs - ford fulkerson, имплементација и објаснување можеш да најдеш на Topcoder. Мислам дека не постои друг начин да се реши ова.
Треба да куцаш нов код. Не може да очекуваш дека некоја оптимизација со додавање на два IF-a , ќе биде доволно задачава да пројде.
БФС е задачава, мора да пројде на време, имаш 8! состојби, пo ~8^2 пресметки за секоја.Тоа се ~2580480 процеси. За 1 секунда ќе работи. Ептен комплицираш со дикстра.
Ех Јоване додека решиш некоја задача многу хинтови ти требаат.Obi1kenobi што ти кажа да користиш побрз алгоритам од Флојд Варшал, не мислеше на дикстра, постои и побрз алгоритам за да се реши задачава.
ps: queue е побрзо од priority queue, ако го користиш како што треба.
Brute-force
Ова треба да ви е наравоучение како да поставувате прашања што може да се одговорат само со да и не
На натпреварот ќе има помалку учесници ако е сабота во 11 , за разлика од 18:30. (петок навечер доцна легнуваат сите). Што повеќе конкуренција, подобро.

Јас сум за сабота, 05.03 18:30 или 19:00 часот, или па недела 06.03 , 12 или 13 часот.
Може овој мендо натпревар да го поместите малку, на пример 18:30, или 19:00 часот,бидејки хрватското COCI трае од 15 до 18 часот, да имаме малку пауза измеѓу натпревариве.
Koga ke zavrsi noviot ciklus natprevari?
Kakvo nesto ?!?!? Da prakam 100 pati tocen kod? Moze da se sluci ako sakam tocnoto resenie da go zabrzam. Znam deka brzinata na algoritmot e vazna za da se zemat poeni. Toa e nesto sto tie sto ke odat na IOI mora da go znaat. Bez toa, dzabe ke gi setas dotamu.
Moze da gi vidi zadacite od prethodnite godini koi sto se objaveni na ovoj sajt.
Ne veruvam deka nekoj bi otisol napredna idnata godina ako gi vidi zadacite od ovaa godina
Vo trening delot, kolonata statistika, moze li da napravite toa da pokazuva kolku luge ja resile zadacata, a kolku ne, namesto da pokazuva kolklu vkupno prakanja bile uspesni. Na primer jas nekoj kod sto e tocen ke go pratam 100 pati, i na kogo bi mu bilo gajle toa da go vidi.
Moze da se napravi nesto kako hrvatskoto COCI. Sekoj mesec da ima natprevar. Taka po 6 meseci, po 6 natprevari, da se soberat poenite od site tie, i taka da se odluci koj ke odi na IOI. Vo slucaj 4-tiot, 5-tiot, i 6-tiot da imaat priblizen broj poeni, da bide odluceno po drugi kriteriumi ( vozrasta. prethodno iskustvo itn...).Vazno e site natprevari da bidat ista tezina, bidejki dosega se slucuvase nekoj na lesen natprevar da bide megu poslednite, a na potezok natprevar da bide megu prvite. Ova ja oteznuva odlukata koj da se prati na IOI. So 6 natprevari ,so sobiranje na poenite, odlukata ke bide mnogu poednostavna.
Pa neli vo 13:30 pocnuva?
 
Forum Index » Profile for dejandenib » Messages posted by dejandenib
Go to:   
Powered by JForum 2.1.8 © JForum Team