[Logo] Mendo Judge Discussion Board - Forums
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Member Listing   [Groups] Back to home page 
Messages posted by: tStojkovski
Forum Index » Profile for tStojkovski » Messages posted by tStojkovski
Author Message
mile wrote:Заради небулозниот потег на поклопување на друга олимпијада со Македонската олимпијада по информатика, и покрај тоа што не можеме да ја разбереме логиката на потегот, со цел да им излеземе во пресрет на нашите натпреварувачи приморани сме да го промениме терминот на одржување.

Олимпијадата ќе се одржи 21 час порано од предвиденото, односно во петок 15.04.2011 со почеток во 12:30 часот во просториите на Институтот за информатика.

Се извинуваме што го скративме времето за вежбање за 21 час, но се надеваме дека повторно ќе постигнете одлични резултати на истата.

Да потсетиме, се очекува учество на 19 натпреварувачи од кои според резултатите на МОИ (и претстојните натпревари) ќе бидат избрани четворицата натпреварувачи за Интернационалната Олимпијада по информатика која се одржува во Тајланд, четворицата натпреварувачи за Балканската олимпијада по информатика која се одржува во Романија, како и дел од четворицата учесници на Јуниорската Балканска олимпијада по информатика која се оджува во Романија.
МОИ претставува врвен натпревар на кој се избираат десетина натпреварувачи кои продолжуваат понатаму за избор на екипите.

Дали треба да се пријавиме дека ќе учествуваме?
Малце ли ви е вака по 20 луѓе со по 200 поени поминуваат на секој електронски натпревар?
mile wrote:Дечки, многу е просто! Кој го создал проблемот - треба да си го реши! Упатете ги забелешките директно таму.

Проблемот го создал денот на дрвото
Filipbitola wrote:haha, na mrtva sabota ne planiram nisto da pravam, a mislam deka site ke se soglasat so mene...

Секако. Од петок до недела не планирам да имам било какви освен верски активности.
Не можеш со сорт. Ти кажа Јован, бројот мора да го задржи почетниот редослед. Значи, да извадиш цифри од бројот за да се добие најголемиот број, а не да ги извадиш најмалите цифри од бројот.
Кога ќе се знае кој оди на олимпијада а кој не?
Не успеав да ја решам. Дај уште некој совет.
MaximuSR wrote:Ja popraviv so ovoj kod pominuva


no seuste neznam zosto prethodniot pagase iako davase tocen rezultat

на едно место ти стигаше до Xi[N], кое што не ти е иницијализирано. со претходниот код да ставеше Xi[1001], би требало да ти работи
nikola3103 wrote:http://cs.org.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=65&Itemid=29&lang=mk

eve na ovoj link ja pisuva agendata , znaci dolna zgrada

- 10:00

Пристигнување на учесниците во горна зграда на Природно Математички Факултет (ПМФ), Институт за Информатика (ИИ)

како бе
Дали ќе може да дадете поконкретно инфо каде ќе се одржува државниот натпревар? Истата зграда како лани?
macstr1k3r wrote:Напишете тука информации, ако наеднаш пратите мејл до менторите, кога е тоа. Мојот ментор пример (тој што ми е напишан) тешко дека некогаш чита мејл. Исто така добро би било и ние да имаме информации од типот кога како што колку време ќе решаваме и такви ствари. Да развиеме мала дискусија околу ова. Исто така информации што оперативен систем компајлер/ИДЕ ќе се користи, ја например сум навикнат на linux. кодот го пишувам во vim и после си компајлирам со gcc/g++ . добро би било да имаме избор меѓу оперативни системи, или пак да се најавиме однапред.

пишува во правилата мислам
Ми паѓа на време со рекурзија на време О(2^N)
дајте идеја некоја
dime_boskovski wrote:I isto taka me interesira dali treba da se najavime kako gosti na natprevarot ili avtomatski se podrazbira deka ce bidime prisutni ???

Лани требаше да се најави...
Мартин wrote:Конечно најдов алгоритам за решавање на задачата ДДВ од државниот во 2010 но системот рече дека решенијата не се точни, побарав тест случај и кога го внесив тест случајот разликата во бројките беше 0,0002 .. нема razumen начин таа грешка да се поправи ... некој предлог?


P.S. Мислам дека го згрешив форумот

Разумен начин: double наместо float. Секогаш.
MOI wrote:
Filipbitola wrote:
Dali ke bide mozno zadacite od "regionalniot" koga snema struja da se postavat vo trening delot?


Ќе видиме. Прво да размислиме дали можеме да ги искористиме задачите за нешто друго (факултет, ... , итн)
 
Forum Index » Profile for tStojkovski » Messages posted by tStojkovski
Go to:   
Powered by JForum 2.1.8 © JForum Team