[Logo] Mendo Judge Discussion Board - Forums
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Member Listing   [Groups] Back to home page 
Messages posted by: hristijan
Forum Index » Profile for hristijan » Messages posted by hristijan
Author Message
Ратинг систем според мене не треба да има, затоа што или ќе биде собирање на бодовите од повеќе натпревари, или пак ќе мора субјективно да се избира кој ќе оди (субјективно во смисла некој што на последните натпревари направил подобро да се пушти пред некој со повеќе бодови вкупно, ама на последните натпревари поминал полошо).

Во првиот случај луѓе кои се подобриле многу од почетокот на натпреварите до олимпијадата ќе имаат многу помали шанси да влезат во тимот, иако знаат повеќе од некои кои ич не се подобриле, ама на првите неколку натпревари биле подобри. Има деца кои за една година од скоро никакво знаење зеле злато на светска, и некој таков да не го пуштиш затоа што лошо поминал на пролетните натпревари не иде.

Ако пак го сметаш таквиот натпреварувач за исклучок, и го ставиш во тимот под "изговор" дека сега знае повеќе, многу луѓе ќе се бунат како не бил фер изборот на тимот и како правилата се смениле.

Добар е системот за избор сега - два дена олимпијада, може некој изборен понатаму. Единствено може да се прецира дека ако има камп (како лани) и има натпревари на него, тие натпревари може да влијаат на кој ќе оди на светска (ги немам прочитано правилата оваа година, може веќе е така). Или пак да влијаат само за 3то и 4то место, така пак за најдобрите ќе биде загарантирано местото, иако тие што се 1во и 2ро на ММО не би требало да паднат толку на другите натпревари.

Електронските натпревари нема да сменат многу. Ако не влијаат на изборот на тимот, тогаш ретко кој ќе учествува (ако некој сакаше да учествува само така ќе учествуваа повеќе души оваа година на COCI). Ако се сметаат електронските натпревари, тогаш ќе има препишување - а и пак не мора да се натпреварите на мендо. Може COCI натпреварите тогаш да се сметаат за електронски. Таму таман може да се видат сите решенија на крај и тоа намалува, или барем го прави малце потешко препишувањето.
Користи int во for-овите, ништо не ти менува а пократко е => побрзо е за куцање. И дефинирај

ќе ти го направат кодот малце пократок и почитлив.
Нема проблем. Ти само ставај ги домашните тука, ние ќе ги решаваме.
18ти ред, ти фали отворена заграда. Вака го затвараш while-от. Веројатно тоа е само грешка во копирање тука ако ти работи "совршено" во CodeBlocks задачата, ама ме мрзи сега да барам друга грешка..
Google skills
Нема многу логика твојот предлог, и тоа пробувам да ти објаснам. Одговорите на другите прашања можеш да ги најдеш ако ги прочиташ убаво правилата, место да чекаш одговор.
Прочитај за divide and conquer. И после тоа прочитај го ова

http://apps.topcoder.com/forums/?module=Thread&threadID=622665&start=0&mc=12#1017888

Имаш и едиториал за истата задача ако ова не помогне.
Што одговор чекаш? Не очекуваш веројатно сериозно да ги сменат сега правилата... Тест натпревар, како што кажува името, е само тест - да се провери како работи системот, тие што се натпреваруваат прв пат да видат како е. Не може ако кажале дека нема да се брои сега да дисквалификуваат некој врз основа на тоа. Подобро седни учи место да пробуваш на глуп начин да си намалиш конкуренција.
Паѓа на 11-ти ред => бесконечна рекурзија => нешто заборава да смени => poseteno не ја менува. Не го анализирав баш кодот.

Тоа исто значи дека лошо го користиш дебегарот. И да не знаеше што значи кога ти падна програмата на тој ред, ако влезеше во функцијата, ќе приметеше дека посетуваш исто поле повеќе пати.
Јас мислам дека треба токени да се стават само затоа што Бојан реши да го посвети својот ПРВ пост на тоа.
Матрицата poseteno никогаш не ја менуваш.
Прочитај правила за постирање. Ако сакаш да ги испринташ броевите по големина, вака е полесно.

Колку цифри има бројот 0?
tone wrote:Како може да биди иста сложеност кога едното е DFS а другото BFS...Magic..
filip_bujaroski wrote:
MOI wrote:
Прво, ти кажав дека не е поради тоа ограничен бројот на учесници. Гледаш дека кај некои школи е ограничен на 2, кај некои на 3, кај некои на 5. Прочитај убаво што е напишано на сајтот на ЗИМ, на форумот (темата за резултатите од регионалниот натпревар), итн. Уште со имиња да почнеме да објаснуваме.


Sakam da prijavam slucaj!
Vo Kemal ima kolezi za toa koj da odi na drzaven a koj ne Ne znam vo koi sluzbi da se javam, pa eve tuka DDD


Сериозно планираше да пријавуваш откако ти и Ненад ги почнавте сите тие работи? -.-
 
Forum Index » Profile for hristijan » Messages posted by hristijan
Go to:   
Powered by JForum 2.1.8 © JForum Team