[Logo] Mendo Judge Discussion Board - Forums
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Member Listing   [Groups] Back to home page 
Messages posted by: ac1d
Forum Index » Profile for ac1d » Messages posted by ac1d
Author Message
valja sakal bump da pise
Корчагинци тука ли сте ?
Што повеќе натпревари тоа подобро
Ако добро ги разбрав не ги сакаат задачите туку местото од каде што се земени задачите
Тоа што има две групи е ок за и основна или почетничка да имаат реална конкуренција помеѓу себе и да земат дипломи и медали. Тоа што не е во ред е да се споредуваат натпреварувачите од напредна со оние од основна. Многу често се случувало во основна група да има натпреварувачи многу подобри од оние во напредна група меѓутоа дали на олимпијада или претходно на другите натпревари тоа ќе си се покаже. Најреално да има една група а задачите да се движат од полесна кон потешка со тоа што и почетничка и основна а и напредна група ќе можат да решат по нешто и ќе има реална конкуренција. Но сепак и покрај што ќе има една група би имало 3 категории и 3 ранг листи со тоа што посебно ке се доделуваат награди за најдобрите од напредна, најдобрите од основна и најдобрите од почетничка. Сметам дека тоа е најреален и најфер систем за оценување на знаењето затоа што реално од еден натпревар неможе да се оцени. Само на овој начин ТОЧНО ќе се определат најдобрите натпреварувачи кои што ќе ја претставуваат земјата на интернационалните натпревари.
Епа ако тие од прва година се подобри на МОИ тогаш ќе бидат подобри и на регионален и државен.
А како тогаш можеш да споредуваш двајца натпреварувачи кој што се натпреваруваат на задачи од различно ниво ??? Ако сакаш реално да ги оцениш натпреварувачите треба да решаваат исти задачи. Или пак кога веќе сакаат повеќе групи натпреварувачите од основна и почетничка нека имаат право само на регионален и државен, а на МОИ, БОИ и ИОИ нека се бира само помеѓу натпреварувачите од напредна група.
Така најреално ќе се оцени кои се најдобри...
Според мене треба да има една група и натпреварите да идат од полесни кон потешки и да кулминираат на олимпијада.
Lajk, Poke , Add as a friend !
Не ми се свиѓа идејата на Никола да има поголем размак помеѓу електронските натпрвари затоа што тие се на еден начин тука за да не загреат за престојните натпревари и со тоа што ќе почнат порано би било добро исто така да има еден во недела до две за да бидеме активни во текот на целата година. Минимум 2 натпревари во месец сметам дека треба да има ...
1. Mи се допаѓа идејата со тоа што би имало повеќе електронски натпревари.
2. ЛајК !
3. Многу битно !!!
4. Една вечер со најдобриот машки натпреварувач мислам дека би било добра награда Мотивација плус за нас
5. Добра идеја.
6. Fair enough !
7. Ова ќе биде прилично тешко
8. Како што си кажа и сам еве јас сум прв што не се согласува затоа што тоа ти што го кажуваш нема никаква логика... Зашто некој друг да иде на државен место мене а јас сум подобар од него ??? Нема никаква поента ова... на крај краева ние не се натпреваруваме како школо туку како поединци секој сам за себе ! Друга работа е што вие сакате да го одберете најдобриот тим за на интернационални натпревари. Како ќе го направите тоа ако не им давата шанса на подобрите натпреварувачи туку на оние послабите ???


Толку од мене во глобала сум за све освен последното
Koga treba da bideme vo PMF i vo koja zgrada ?
LAJK !
Hahahaha uzivaj be ne se zamaraj ne e interesno ako ne se jade gomna
 
Forum Index » Profile for ac1d » Messages posted by ac1d
Go to:   
Powered by JForum 2.1.8 © JForum Team